Brskaj po kategorijah

Brskaj po vsebinah


    Zelišča v pasji prehrani

    Z dodajanjem zelišč v pasjo prehrano, lahko pripomoremo k boljšemu imunskemu sistemu, blaženju in izboljšanju raznih bolezenskih stanj, ter poskrbimo za splošno zdravje in dobro počutje.

    Verjetno ste že kdaj pogledali sestavo pasje hrane (briketov, konzerv, priboljškov itd.), ki jo dajete svojemu ljubljenčku in ste verjetno opazili kakšno začimbo, ki jo sami morda uporabljate skoraj vsak dan, nikoli pa niste niti pomislili, da se nahaja tudi v pasji prehrani. Pa vendar je tam, zakaj?

    Zelišča lahko imajo zelo blagodejen učinek na vašega kosmatinca in včasih celo pripomorejo k hitrejšemu zdravljenju oz. blaženju neprijetnih učinkov že prisotne bolezni. 

    Zelišč seveda ne dodajamo kar vse povprek, vsako zelišče je dobro za nekaj oz. "za vsako bolezen raste rož'ca". Preden začnete z dodajanjem zelišč v pasjo prehrano, sploh tisti, ki hranite surovo hrano ali kuhate sami, se pogovorite z veterinarjem ali strokovnjakom za pasjo prehrano, saj lahko, v primeru, da je pes alergičen na določeno rastlino, dosežete ravno nasprotni učinek od želenega.

    Preslica - deluje protivnetno. V osnovi se uporablja za čiščenje ledvic in sečil pri vnetjih, saj pospešuje odvajanje vode iz telesa. Zaradi velike količine silicija pa dobro vpliva tudi na trdnost kosti in se uporablja pri zdravljenju poškodb kosti in vezivnega tkiva. 

    Kopriva - je dober diuretik, saj pospešuje odvajanje strupenih snovi iz telesa. Pripomore v boju proti raznim vnetjem in je zato odlična podporna terapija pri artritisu in drugih kroničnih vnetjih.

    Tavžentroža - krepi celoten organizem in se priporoča predvsem za starejše pse. Zaradi njenega krepčilnega delovanja se priporoča tudi po kemoterapijah in drugih hujših boleznih. Organizmu pomaga pri zdravljenju in normalnemu delovanju.

    Poprova meta - blagodejno vpliva na prebavo, preprečuje napenjanje in vetrove. Uravnava in pospešuje prebavo, posledično pospešuje izločanje prebavnih sokov, zaradi česar se hrana prebavi hitreje in pravilno.

    Melisa - preprečuje in blaži razna vnetja, deluje antibakterijsko, protivirusno in protiglivično. V splošnem pa krepi organizem in blaži stres, zato se še posebej priporoča pred stresnimi situacijami (obisk frizerja, veterinarja, pokanje raket itd.).

    Rožmarin - izboljšuje spomin in zbranost, pomaga ohranjati zdravo in močno srce. Vsebuje ogromno antioksidantov, ki upočasnjujejo staranje in pospešujejo obnavljanje celic. Pomaga pa tudi pri umirjanju prebavnih težav.

    Peteršilj - vsebuje več vitamina C kot limona, več kalija kot banane in ogromno vitamina A. Vsi ti vitamini so izjemno pomembni za pravilno delovanje organizma in splošno zdravje psa. Poleg vsega naštetega pa je tudi odličen diuretik, saj pospešuje odvajanje vode in toksinov iz telesa.

     

    Žajbelj - krepi organizem in zaščitno deluje na črevesje. Zaradi antiseptičnih lastnosti je močan antioksidant, uporabite pa ga lahko tudi pri zdravljenju raznih infekcij, prehladov in celo za čiščenje ran.

    Regrat - regratovi listi vsebuje več vitamina A kot korenje, korenina pa je odličen vir inulina, ki spodbuja tvorjenje dobrih bakterij v prebavnem traktu. Regrat podpira delovanje jeter, je super v boju proti zobnim oblogam, podpira srčno-žilni sistem in na sploh pomaga pri ohranjanju zdravih zob in kosti.

    Ingver - najbolj poznan v boju proti slabosti. Deluje kot "prebavni tonik", saj blaži želodčne bolečine in prebavne vetrove. 

    Timijan - odlično antiseptično sredstvo za usta (gobec) in grlo in je izjemno učinkovit pri zdravljenju vnetih dlesni. učinkuje tudi pri zdravljenju kašlja, ki je posledica glivične ali bakterijske infekcije. V prebavnem traktu pa pripomore pri umirjanju razdraženega črevesja, prebavnih bolečin, pomaga tudi pri izločanju parazitov.

     

    Zelišča vedno dodajajte v zmernih količinah in z njimi ne pretiravajte.

     

    Ines Rojnik, Vomar